כלא המשאלות (2009) - 'כרמל' הוצאה לאור    

Image

הערכות מקדימות

כלא המשאלות  ("כרמל", הוצאה לאור, 2009)

 

ספרו של סם רקובר כלא המשאלות הוא ספר מקורי, תובעני ומשעשע. לפנינו פרוזה אחרת, מורכבת ועשירה הן מבחינת הלשון, הן מבחינת התכנים והן מבחינת ההגות. למרות שמדובר באותו אדם שעובר שלושה גלגולי חיים מיוחדים במינם כמתאגרף, כמדען וכפקיד, כל קורא יכול להזדהות עמו. הלוא חלומות גדולים שאינם מתממשים ופוטנציאל לא ממוצה הם עניין שבשגרה, אבל סם רקובר נתן לנושא מרכזי זה של החיים והספרות עיצוב מרחיב אופקים, שונה ומרתק.

פרופסור ניצה בן-דוב

 

המשאלה כטעם לקיום האנושי, והניסיון לתהות על חידת הקיום בכל מורכבותה, עומדים במרכזו של הרומן הפילוסופי-פנטסטי כלא המשאלות, השואל את תבניתו מן המתכונת של סיפור העם על שלוש המשאלות המוענקות לגיבור, ועל הבחירות המוליכות אותו חזרה אל מצב המוצא. בכתיבה פרודית-גרוטסקית סוחף סם רקובר את הקורא לתוך עלילה מעגלית של חיפוש, תהיה, וויתור, וחוזר חלילה.

פרופסור חיה בר-יצחק

 

בכתיבה ריאליסטית-פנטסטית קולחת ובהירה הצליח המחבר לפרוץ את כלא המשאלות ולסלול דרך אל מימושה של יצירה מקורית, מעניינת ומשעשעת. תוך גילומן של ארבע דמויות מועלה סיפור רב פנים היונק מסיפור אישי והופך לסיפור של אדם בשלל דמויותיו. מומלץ מאד לכל המבקשים לצאת למסע גילוי.

פרופסור אדיר כהן

 

כלא המשאלות הוא סיפור שכמותו אין כותבים כיום. מחברו מאמין ביופי המתמטי של ההסתברות הלוגית, במשחק של צירופי האפשריות, בהתקדמות הטהורה של ההיסק מטענה לטענה. כל טיעון הוא עולם שהלוגיקה שלו נגזרת מהנחות היסוד שלו – שהן הנחות היסוד של  עולם סגור בתוך עצמו; עולם של מתאגרף, עולם של מדען ועולם של פקיד. אך לעולם עולמות אלה אינם אלא מה שגיבוריהם מניחים אותם כמשאלות; כלומר כטענות-תביעות שלהם ממנו. השאר מתגלגל שלוש פעמים באמצעות אותם הגיבורים, אותם המרחבים ואותה השפה בלוגיקה קבועה מראש – כלומר כמשאלה שאבדן המימוש שלה היה טבוע בה לכתחילה.

ההומור האירוני, השכלתנות הגרוטסקית והפיקחון המר של כלא המשאלות בא לשנות את עמדתו של מי שסובר כי לתבונה הקרה, לכלכלת המספרים המדויקת ולרציונליזם המחושב יש מקום רק במדעים או במשחק השחמט.

פרופסור אבי ליפסקר

 

 

ספרים קודמים

חזרה